Друзі, для читання в лютому ми підготували для вас добірку книжок, об’єднаних темою особистої ефективності! Саме ця тема чудово підходить для початку року, тому, що саме зараз багато хто прописує резолюції та цілі на рік. Для їх досягнення вкрай важливим є розвиток самоорганізації та сили волі, управління часом, ефективна робота зі звичками.
Ми сподіваємося, що наші рекомендації виявляться корисними у цих питаннях.
Девід Аллен «Як упорядкувати справи. Мистецтво продуктивності без стресу» (обсяг читання – 392 сторінки)
Книга Девіда Аллена – це книга-інструкція, яка допоможе вам побудувати систему самоорганізації, навчить працювати з потоком інформації та справ таким чином, щоб звільнити місце для того, що для вас є важливим та цікавим. Незважаючи на те, що минулого року книзі виповнилося 20 років, вона не втратила актуальності і продовжує упорядковувати справи людей по всьому світу!
Автор говорить про те, що більшість стресових ситуацій є наслідком зобов’язань, які ви на себе берете. І ті зобов’язання, які з якихось причин не вдалося виконати, є незавершеними циклами. Вони тягнуть енергію та забирають вашу увагу. Тому всі завдання, які «зависли», потрібно об’єднати в чітку систему та регулярно повертатися до неї, щоб упорядкувати її вміст.
Система Аллена складається з 5 етапів:
- Зібрати
Основна ідея в тому, що кожен незавершений цикл, кожне завдання, думка, ідея чи проект мають бути спочатку записані, щоб звільнити від них голову. Записувати можна куди завгодно – у нотатки в телефоні, на стікери, в блокнот. Найголовніше – щоб це було єдиним місцем, де ви все це зберігаєте.
Зі свого боку, ми радимо все ж таки використовувати блокнот! Стікери можуть загубитися, нотатки в телефоні тільки збільшать ваш і без того значний екранний час. А ось блокнот завжди з вами, приємно шарудить сторінками в очікуванні ваших нових записів.
- Відсортувати
Після того, як усе зібрано, слід вирішити, що з цим робити, наприклад, виконати відразу ж, позбутися «сміття», розписати у вигляді проекту та ін.
- Розпланувати
На цьому етапі слід чітко визначити цілі та результати, намітити шляхи вирішення та кроки по досягненню результатів.
- Зафіксувати
Тобто внести до календаря дії з певною датою (наприклад, зустрічі, оплати за рахунками, події, заходи).
- Підтримувати
Підтримувати – як щодня (наприклад, впорядковувати інформацію, планувати), так і щотижня (проводити ревізію необробленої інформації, оцінити стан досягнення цілей, роботу над проектами тощо).
Друзі, в одній невеликій нотатці вкрай важко описати всю систему. Але, ми впевнені, що, якщо ви знайдете час і прочитаєте цю книгу, ви точно знайдете корисні для вас інструменти! Адже система Девіда Аллена допомагає упорядкувати справи не тільки тих, хто впровадив усі її складові, а й для тих, хто взяв лише окремі її інструменти.
Джеймс Клір «Атомні звички: як придбати хороші звички та позбутися поганих» (обсяг читання -304 сторінки)
Чи легко ви формуєте корисні звички? Чи вдається вам дотримуватися цих звичок досить тривалий час? Дана книга буде вкрай доречною тим, хто береться працювати над звичкою, через пару днів починає відлинювати, а через тиждень остаточно здається.
Секрет ось у чому – щоб постійно дотримуватися правильної поведінки (звички), потрібно зосередитись на системі, а не на цілях. Система – це шлях, який приведе вас до бажаного результату.
Автор книги ділиться алгоритмом, який дозволить набагато легше виробити корисні звички:
- Зробити сигнал явним. Сигнал (або тригер) – це те, що показує можливу винагороду і запускає такий ланцюжок: прагнення отримати винагороду – дії – отримання винагороди.
- Зробити виконання привабливим – нехай ваші стимули будуть яскравими та бажаними, пов’язаними з позитивними емоціями, тобто такими, щоб вам самим хотілося зробити певні дії.
- Зробити виконання простим – заберіть усі можливі перешкоди на шляху формування звички, розбийте свої дії на крихітні кроки, спрощуйте все, що можна спростити.
- Отримуйте від виконання задоволення – заохочення у роботі над звичками неймовірно важливе! Винагороджуйте себе за кожну маленьку перемогу!
- Слідкуйте за безперервним ланцюжком своїх звичок – це приносить задоволення і мотивує продовжувати роботу! До речі, чудовим інструментом для цього є трекери звичок, їх можна зустріти практично в кожному блокноті, що ведеться за системою Bullet Journal.
- Залучіть оточення у процес – відчуйте додаткову відповідальність, уклавши з близькими парі або розповівши про свої наміри у соцмережах.
Ця книга буде корисна також і тим, хто хоче позбутися шкідливих звичок, та й взагалі всім, хто працює над собою, щоб змінити своє життя на краще. Важливо пам’ятати, що великі зміни завжди починаються з маленьких кроків-дій, їх повторення, доки вони не будуть доведені до автоматизму!
Ес Джей Скотт «Новий погляд на список важливих справ: як встигати виконувати все найважливіше» (обсяг читання -100 сторінок англійською мовою)
Як виглядають ваші списки справ? Чи схожі вони на «звалище» із завдань, ідей, дзвінків, зустрічей? Така собі суміш із особистих і робочих справ? Наскільки часто вам вдається виконати всі справи (або більшість із них) зі списку справ на день?
Якщо ваші списки справ часто вас засмучують відсутністю галочок про виконання, радимо прочитати книгу про те, як складати списки справ, які будуть ефективні. Адже список справ – це справді ефективний інструмент, якщо вміти ним правильно користуватися.
Всі ваші справи різноманітні за своєю природою: якісь термінові і вимагають негайної реакції, інші треба обміркувати і доопрацювати, але тільки у вільний час, треті просто неможливо виконати, не склавши детального плану дій.
Автор пропонує використовувати систему із 4 списків справ:
- список ідей (тут зафіксуйте всі ідеї, які приходять вам на думку протягом дня);
- список проектів (тут запишіть всі завдання, для виконання яких потрібно зробити більше двох кроків);
- список щотижневих справ (тут усі рутинні справи на тиждень – зустрічі, заходи, дзвінки);
- список найважливішого на день (тут три найважливіші справи на сьогодні).
Автор стверджує, що використання такої системи дозволить не допускати помилок у плануванні та працювати продуктивніше.
До книги також включені розділи про те, як ефективно виконувати три важливі завдання на день, інструменти та кроки для отримання максимальних результатів та інші лайфхаки.
Від душі бажаємо вам успіхів та приємного читання!
