Леонардо да Вінчі завжди носив з собою записну книжку. Таким чином, у нього була можливість записувати свої ідеї, враження і спостереження безпосередньо в той момент, коли вони проходили йому в голову. Сторінки із щоденника Леонардо заповнені цікавими ескізами, незвичними візерунками, ілюстраціями, а також жартами і мудрими висловами. Така техніка ведення записів отримала назву “Леонардівський блокнот” або “Тотальний запис”. Принцип її дуже простий: потрібно фіксувати все, що важливо, підряд. “Фіксувати” – це писати, малювати, і ще що завгодно. Можна приклеїти вирізку з газети, зробити колаж – жодних обмежень.
В такий блокнот записуються всі враження, всі ідеї, що виникли, всі гіпотези. Замальовується все, що потенційно може стати джерелом корисних висновків. Фіксуються імена, номери телефонів, адреси. Сюди також вміщаються графіки, розклади, таблиці, чек-лісти, списки справ тощо. Все – в одному місці і в хронологічному порядку. Сторінки не пропускаються, не вириваються, не викидаються і не міняються місцями (тому краще підійде класичний блокнот).
Ось приклад розвороту такого записника:
На цій сторінці, окрім анатомічних малюнків, умістився список справ. Леонардо нагадує самому собі, що потрібно купити череп, зробити переплетення його праці по анатомії, зробити опис челюсті крокодила. Тут же поруч – звичайний список речей, які необхідно взяти з собою, вирушаючи в дорогу (папір, вугілля, крейда, сорочки, панчохи, рушник, скальпель, медична пилка). Скоріше за все, ця сторінка була створена Леонардо перед його поїздкою до Павії, де на медичному факультеті він займався анатомією.
Плюси такої методики:
- Як не дивно, в ньому легко орієнтуватися (звичайно, якщо ви – власник блокноту). Пам’ять вибудовує асоціації, використовуючи часову послідовність. Щоб знайти той чи інший запис, достатньо лише згадати, в який період (місяць, тиждень) ви його робили.
- Активно задіяні обидві півкулі мозку. В процесі записів та замальовок виникають нові, оригінальні ідеї.
- Орієнтація у незнайомому середовищі. Цей метод корисний, коли ви опиняєтеся в малознайомому місці, чи на новій роботі. Тотальний запис допомагає не прогавити нічого важливого.
- Робота в невизначеності. Допомагає на етапі початку роботи над якимось проектом, коли нічого не ясно і ви не знаєте наперед, що стане в нагоді, а що ні.
- Фіксація первинних фактів. Такий блокнот може стати основою для аналізу і побудови більш розгорнутих висновків.
Недоліки методики:
- Повний хаос під обкладинкою блокноту, ніяких тем, пріоритетів.
- Немає розбивки по часу, календарю, а отже і можливості для планування.
Щоб удосконалити “Леонардівський блокнот” можна додати на початок щось на зразок змісту з темами та номерами сторінок, подібно до Bullet Journal. Також можна використовувати маркери та стікери. Обов’язково слід позначити дату початку і закінчення блокноту для архівації.
Скористайтеся методом Леонардо да Вінчі аби розкрити свій потенціал мислення, зайнятися самоаналізом, знайти цікаві ідеї. Ви будете здивовані, але не дивлячись на відсутність будь-якої системи, думки самі почнуть знаходити певну послідовність і порядок у вас в голові. Варто лише спробувати!