За традицією новий рік – час для підведення підсумків минулого року і задання вектору свого життя у новому році. Період часу після свят підходить для цього ідеально! Дедлайни закриті, ви відпочили і можете без поспіху усамітнитися з новеньким блокнотом, щоб прописати цілі на рік.
Мільйони людей у світі натхненно планують почати займатися спортом, перейти на правильне харчування, вивчити англійську, вчасно лягати спати, прочитати 100 книг за рік і багато інших важливих і потрібних речей. Але, скільки із них досягають свої цілей? За статистикою, 27% забувають про свої цілі вже через тиждень. Знаєте, скільки доходить до кінця? 4-7%.
Чому так мало? Причини різні. Ми ставимо не свої цілі, а те, що «прийнято хотіти» у світі «успішних і благополучних». Або ставимо цілі неправильно, або ставимо цілі, що не залежать від нас. Можливо, ми беремо на себе забагато, немає сил і мотивації рухатися до цих цілей.
У цій статті ми розповімо вам про те, як же ставити цілі так, щоб реалізувати більшу частину з них.
Крок 1.
Як не дивно, будь-яка робота із цілями починається з підбиття підсумків – у нашому випадку, підбиття підсумків минулого року. Проаналізуйте, які події відбувалися кожного місяця? Якими були ваші здобутки? Чому навчив вас минулий рік? Яких цілей досягнуто, а яких ні? Чому? Що допомагало вам у досягненні минулорічних цілей, а що заважало? Що ви зробили б інакше, якби випав такий шанс?
Крок 2
Виконайте таку вправу. Напишіть 10 пунктів, що для вас є найважливішим у житті. Тут не обов’язково використовувати конкретні формулювання, як при постановці цілей. Але, слід мислити більш глобально і намагатися уникнути шаблонних відповідей. Кожна людина має свій набір «важливого». Комусь дуже важливо допомагати людям чи тваринам, комусь постійно розвиватися, комусь якісно проводити час із сім’єю тощо.
На підставі цих пунктів, виділіть життєві сфери, до яких вони відносяться, наприклад, «Родина», «Саморозвиток», «Робота» тощо.
Крок 3
По кожній із сфер, які ви визначили, письмово опишіть, чого б вам хотілося. Формат не має значення, потрібно просто максимально докладно описати бажаний стан справ у кожній сфері. Нехай це будуть мрії, перенесені на папір.
Крок 4
Тільки тепер приступайте до формулювання цілей, спираючись на те, що для вас важливо і на те, про що ви мрієте. З таким підходом ви сформулюєте свої справжні цілі. Вам не потрібно буде шукати в інтернеті «Перелік 50 найпопулярніших цілей на рік» і ви уникнете ситуації, коли ви ставите чужі нав’язані цілі, або цілі, які ставлять собі всі «успішні» люди, але які насправді зовсім вам непотрібні.
Отже, ціль має бути конкретна, вимірна, реалістична, досяжна та зафіксована у часі. Після того, як ціль сформульована, поставте собі запитання: а навіщо це мені? Що мені це дасть? Як змінить моє життя? Чи наблизить до тієї картинки, яку я хочу? Як впливатиме на інші сфери мого життя? Таким чином, ви ще раз перевірите свою мету на істинність.
Сформулюйте цілі за цим алгоритмом у кожній важливій для вас життєвій сфері.
Крок 5
Більшість людей завершують роботу над формулюванням цілей на Кроці 4, і це дуже велика помилка! Ми ж із вами рухаємось далі.
Кожну з прописаних цілей потрібно розбити на завдання, причому на якнайдрібніші завдання. Цей етап називається декомпозиція. Саме декомпозиція дозволить вам скласти чіткий маршрут для досягнення мети та побачити взаємозв’язки між вашими цілями.
Наприклад, ваша мета – відпочинок влітку. Тут недостатньо буде просто забронювати готель та купити квитки на літак. Дивіться у перспективі: можливо, вам потрібно буде зібрати певну суму грошей, дати потрібно узгодити з близькими людьми, які, можливо, мають свої плани. До певної дати потрібно буде закінчити роботу, а це теж не завжди просто, особливо коли це залежить від інших людей. І так далі – постарайтеся скласти максимально докладний перелік завдань, вирішення яких призведе до вашої мети.
Крок 6
Дійте! Задачі, що приведуть до досягнення ваших цілей, обов’язково повинні бути у ваших планах! Вони не мають жодної ваги, якщо просто записані на папері і ви не робите жодних дій.
Складаючи плани на тиждень чи місяць, запитайте себе – що я зроблю задля досягнення тієї чи іншої мети? Підбиваючи підсумки тижня чи місяця – що я зробив для досягнення тієї чи іншої мети? Що вийшло? Що не вийшло? Чому? Що потрібно зробити у цьому випадку?
Крок 7
Регулярно переглядайте ваші цілі – це можна робити, наприклад, раз на 3 місяці чи півроку. Наше життя дуже динамічне і сповнене невизначеності, життєві ситуації змінюються дуже швидко. Ваші цілі мають коригуватися з огляду на те, що відбувається у вашому житті. Це легко робити, коли ви орієнтуєтеся на ваш внутрішній компас – те, що для вас є важливим і те, чого ви хочете!
Ми впевнені, що важливу роль у цьому відіграють інструменти планування. Якщо ви досі у пошуках вашого ідеального блокнота – звертайтесь до нас! Ми з радістю підберемо найкращий для вас варіант!
Успіхів у досягненні цілей у новому році!
У статті використані фото: