В останні роки і до України докотилась хвиля популярності всесвітньовідомої системи планування Bullet Journal – це словосполучення все частіше зустрічається в соціальних мережах та блогах. Ми вирішили розібратися, що тут до чого, і підготували для Вас інструкцію з використання.
Отже, розпочнемо.
Все, що вам потрібно, це блокнот та ручка…
Швидкі записи
На те, щоб робити нотатки та вести щоденник, потрібно чимало часу. І чим складнішими є записи, тим більше зусиль вони вимагають. А чим більше витрачається зусиль, тим менше хочеться цим займатися, і, швидше за все, перехочеться взагалі, і ви просто вирішите відмовитись від свого записника. Ситуацію врятує система швидких записів, яка використовується у веденні “швидкісного щоденника” – Bullet Journal. Ця система має чотири складові: теми, номери сторінок, замітки та маркери.
Теми та номери сторінок
Розпочати користування системою швидких записів можна з написання теми у верхньому куті сторінки. Тема являє собою коротку назву і невеличкий опис того, про що йтиметься. Коли тема є, слід пронумерувати сторінку. Так далі і робимо – на кожній сторінці пишемо назву та ставимо номер, перш ніж приступити до наповнення сторінки контентом. Забігаючи наперед, скажемо, що для зручності слід використовувати блокнот з пронумерованими сторінками та змістом на початку – це можна зробити власноруч (залишивши декілька сторінок на початку для змісту та пронумерувавши сторінки перед початком використання блокноту), а можна обрати один з блокнотів, в яких вже є і номери сторінок і зміст.
Маркери
Основою системи швидких записів є використання коротких позначень у поєднанні із маркерами. Кожен елемент маркованого списку має бути представлений коротким змістовним реченням. Саме маркери допомагають організувати ваші записи, розділяючи їх на три категорії: завдання, події та замітки.
Завдання
Завдання позначаються простою крапкою “•” і включають в себе будь-які поняття, які вимагають дій – наприклад, “забрати речі з хімчистки”. Маркер завдань – основний інструмент в bullet journal, тож може набувати трьох додаткових статусів:
“Х” – завдання виконане,
“>” – завдання перенесене
“<” – завдання внесене у розклад
Події
Події позначаються маркером “O”. Вони прив’язані до дат і або відносяться до запланованих (наприклад, “День народження Олександра”), або вносяться у записи вже тоді, коли відбулися (наприклад, “Підписали договір оренди”).
У швидких записах замітки про події мають бути максимально об’єктивними і короткими, навіть якщо вони надважливі та викликають вир емоцій. Таким чином, запис про “ніч у кіно” важитиме стільки ж, скільки і замітка про “переїзд найкращого друга”. Але, створивши короткий запис про подію, можна вже на наступній сторінці дати собі волю розписати її у деталях.
Замітки
Замітки позначаються тире “-” і включають: факти, ідеї, думки та спостереження. Замітки – це записи, які ви робите, щоб не забути щось цікаве або важливе, те, що вам знадобиться згодом. Цей маркер добре підходить для підготовки до зустрічі, роботи на лекції або в класі.
Примітки
Щоб надати маркерам додатковий контекст, використовуються примітки у вигляді різноманітних символів. Наведемо декілька прикладів, хоча кожен може обирати та створювати символи на свій смак:
- Пріоритет
Примітка “*” означає, що позначене нею завдання є пріоритетним. Цей символ розміщується зліва від маркерів, тому є помітним і дозволяє швидко просканувати ваші сторінки , щоб знайти найбільш важливі записи.
- Натхнення
Примітка “!” найчастіше використовується із замітками, щоб виокремити круті ідеї, важливі умовиводи, геніальні інсайти і завжди мати можливість швидко їх знайти.
- Дослідження
Ця примітка зображується у вигляді ока і використовується для позначення того, що вимагає подальших досліджень та пошуку додаткової інформації.
Модулі
Знайомтесь, головні складові Bullet Journal
Структура “швидкісного щоденника” складається з модулів, які допомагають організувати записи. Саме це є основою успіху буллет джорнал – можливість гратися з модулями на свій розсуд, поєднуючи або змішуючи їх таким чином, щоб було комфортно зберігати та шукати інформацію саме вам.
Розглянемо чотири основні модулі: індекс, завдання наступних місяців, завдання поточного місяця, щоденні завдання.
Зміст (Index)
Декілька перших сторінок вашого записника відводяться під Індекс, який є основою структури Bullet Journal. Щойно вами розпочата записна книжка, слід одразу додавати теми ваших колекцій та номери їх сторінок до Індексу, щоб потім з легкістю їх знайти.
Колекції, які охоплюють цілий ряд послідовних розворотів, індексуються так: “Назва теми: 5-10.”
Деякі колекції повторюються і можуть бути розосереджені по всьому записнику. Їх можна індексувати так: “Назва теми: 5-10, 23, 34-39, …”
Однією з перших колекцій може бути список маркерів, що будуть використовуватись для позначення записів, до речі в єдиному офіційному блокноті для bullet journal від LEUCHTTURM1917 вже є спеціальна таблиця маркерів, в якій позначені загальновживані та є місце для запису індивідуальних маркерів.
Завдання наступних місяців (Future log)
У цій колекції відмічаються плани, які потрібно виконати у наступні місяці або записи, до яких ви хочете повернутися пізніше. Створити колекцію завдань наступних місяців просто: треба розлініяти сторінку на графи за кількістю місяців. Наприклад, провівши дві рівновіддалені горизонтальні лінії через сусідні сторінки, можна за мить створити календар на шість місяців.
Завдання поточного місяця (Monthly Log)
Цей модуль складається з календаря і списку завдань і допомагає вам зробити планування на місяць. Для того, щоб створити свій перший Monthly Log, перейдіть до наступного вільного розвороту сторінок. Ліва сторінка буде календарем, права – списком завдань.
Календар створює оглядове бачення місяця. Щоб створити його, треба озаглавити сторінку назвою поточного місяця. Потім перелічити всі дати цього місяця у стовпчику по лівому краю, а поруч із датами написати перші літери відповідних днів тижня. Таким чином, понеділок, 14-те буде записане як “14П” Залиште трохи місця зліва від стовпчика, щоб додати примітки.
Сторінка календаря використовується для планування подій і завдань і записів подій після того, як вони відбулися. Основне правило: замітки тут повинні бути якомога коротшими, адже ця сторінка призначена тільки для ознайомлення.
Сторінка списку завдань містить заплановані завдання на поточний місяць, а також ті, які лишилися незавершеними і мігрували з попереднього місяця.
Щоденні завдання (Daily Log)
Цей модуль призначений для щоденного використання. У верхній частині сторінки ставиться дата. Протягом усього дня, користуючись системою швидких записів, вносьте завдання, події та замітки, щойно вони з’являються. Якщо ви не заповнили сторінку до кінця, додайте під записами наступну дату і продовжуйте щоденник.
Порада: Не слід розписувати щоденні завдання на декілька днів вперед, адже ви не знаєте, скільки місця вам може знадобитися для кожного дня. Краще робити Daily Log напередодні або зранку.
Міграції
Міграція контенту – одна з найголовніших фішок “швидкісного щоденника”. Коли розпочинається ваш другий місяць ведення Bullet Journal, прогляньте свої попередні записи. Завершені завдання треба позначити символом “X”, а незавершені – оцінити, чи зберегли вони свою актуальність. Якщо ні – їх можна просто викреслити. Якщо ж їх й досі необхідно виконати, переносимо на наступний місяць: змінюємо маркер “•” на “>”, щоб показати, що завдання мігрували, а потім додаємо їх до нової сторінки завдань поточного місяця (Monthly Log).
Таким же чином можна переносити у поточний місяць заплановані завдання і події з модулю “Завдання наступних місяців” (Future log).
Може скластися враження, що ці перенесення та переписування потребують багатьох зусиль, але тут є прихований зміст. Цей процес змушує вас зупинятися на кожному пункті, внесеному до органайзера. Якщо запис навіть не вартий зусиль, щоб його переписати, то він, ймовірно, не такий вже й важливий. Отже, можна його позбутися.
Метою міграції записів в Bullet Journal є виокремлення тих речей, які дійсно варті зусиль, та усвідомлення власних шаблонів і звичок із тим, щоб досягати більшого.
Залиште відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.