На перший погляд, кулькова ручка – дуже простий предмет, але насправді це не так. В основі її роботи лежать складні закони фізики. Але про все по-порядку.
Кулькова ручка складається з корпусу, стержня та вузла для письма. І саме останній є “серцем” кожної ручки. Його конструкція виглядає наступним чином: спершу йде тонка металева трубочка, а далі кулька, що в цій трубочці завальцована. Завдяки невеликій товщині (приблизно пів міліметра), у трубочці створюється капілярний ефект, який подає чорнила на кульку, а вона, у свою чергу, діє як підшипник – легко обертається, “намотує” на себе чорнила і переносить їх на папір.
В залежності від конструкції вузла для письма, виділяють три типи кулькових ручок:
Ballpoint – найбільш поширена, “класична” ручка. Для її роботи необхідні більш густі чорнила, інакше вона буде протікати. Тому дуже важливо обирати якісну ручку такої конструкції, інакше письмо може виявитися дуже тугим і втомлюючим.
Gel – всім відомі гелеві ручки. В їх конструкції вдалося зменшити розмір кульки, завдяки чому стало можливим використовувати більш рідкі гелеві чорнила, що звичайно, пом’якшило письмо.
Roller – найсучасніша модель вузла для письма. В ньому кулька підпружинена, що дозволяє застосувати рідкі чорнила, подібні до тих, якими пишуть перові ручки, оскільки вони перестали витікати. Така конструкція вважається найбільш зручною та ергономічною.
Основні характеристики та властивості ручки залежать саме від кульки. Так, її діаметр визначає ширину лінії. Найбільш поширені – це 0,5 мм (fine або тонка), 0,7 мм (medium або середня) та 1,0 мм (bold або широка). Але деякі виробники стараються вийти за ці рамки, аби задовольнити найвибагливішого споживача (так, у бренду ОНТО є ручка з шириною лінії всього 0,3 мм).
Інший важливий момент – це матеріал, з якого кулька зроблена. В масовому виробництві недорогих ручок для цього використовують залізо. Воно дуже схильне до корозії та деформації, тому письмо такими ручками зазвичай туге, а лінії часто рябіють пробілами. В якісних ручках стоять сталеві кульки. На них менше впливають зовнішні несприятливі фактори, письмо легке та комфортне. Але найкращою вважається керамічна кулька. Якщо роздивитися її у мікроскоп, то вона нагадує вкритий кратерами Місяць. І тут знову в дію вступає капілярний ефект, завдяки якому кратери краще здійснюють забір чорнила. Ручка з таким стержнем нічим не поступається перовій (а деякі користувачі вважають, що вона навіть краще), забезпечує максимально м’яке письмо. Ну а про пошкодження керамічної кульки мова взагалі не йде, оскільки її щільність і міцність близькі до алмазу.
Сподіваємося тепер ви розібралися, від чого залежать характеристики кулькових ручок, і зможете обрати свою і найкращу! А наостанок пропонуємо вам потішитися макрозйомкою кулькової ручки.