Чи хотіли б ви бути трішки щасливішими? Або ж навчитись самостійно досягати цього відчуття, навіть якщо надворі погана погода чи думки про роботу тримають у напрузі? Данці вже давно віднайшли такий спосіб, тому недарма вони вважаються найщасливішими людьми у світі. І все це завдяки хюґе – особливій філософії життя, що базується на створенні атмосфери затишку, спокою, тепла навколо і всередині себе.
Свічки, м’які подушки, теплий светр, тістечко та гарячий напій – ось звичні атрибути для хюґе. А ще гарненький блокнот та ручка для відображення внутрішніх почуттів чи фіксування щасливих моментів на папері. Розібратись, як останнє впливає на рівень щастя, нам допоможе «Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи» Міка Вікінга. Тож заварюйте чай та вмощуйтеся зручніше для читання.
ХТО ТАКИЙ МІК ВІКІНГ І ЩО ОЗНАЧАЄ СЛОВО «ХЮҐЕ»
Мік Вікінг – це данський науковець, директор Інституту дослідження щастя, в якому вивчають причини й наслідки щастя, працюють над покращенням якості життя людей у всьому світі. «Так, працювати з суб’єктивними поняттями складно, але це можливо. Ми робимо це весь час, якщо йдеться про стрес, виснаженість чи депресію. Чому ж не намагатися зрозуміти те, що, либонь, важить найбільше?» – говорить вчений. Він переконаний, що саме хюґе може стати рушієм щастя на щодень.
То що ж таке hуggе? Є багато варіацій, як правильно вимовляти це слово. Проте, не так важко домовитись про його написання й вимову, як пояснити, що воно означає. Цим словом називається геть усе – від «мистецтва створювати інтимну атмосферу», «затишку душі» та «відсутності подразників» до «втіхи від наявності певних речей», «приємного перебування разом». Ним називають навіть конкретні поняття, що приносять вам щастя, як от «какао при свічках». Від слова «хюґе» можна утворювати прислівники, дієслова та прикметники. Скажімо, щось може бути дуже хюґним: «Яка хюґна у вас вітальня!», «Дуже хюґно з вами зустрітися!», «Бажаю вам хюґного дня!». Данці часто вживають це слово і його похідні.
Отже, хюґе поєднує в собі безліч складових, якими досягається стан щастя, затишку і гармонії. Це близькі люди навколо. Це дизайн оселі, освітлення, одяг, їжа та напої, маленькі дрібнички. І йдеться не просто про вигляд, а саме про відчуття, що дарують нам ці речі: доторкнутися до дерев’яного стола, сторінок книги, взяти в руки теплу керамічну чашку.
А ще данців об’єднує велика любов до письма, не просто будь-якого, а саме на папері. Вони обожнюють паперові листи, ведуть щоденники вдячності, переносять на папір свої почуття, емоції, приємні моменти, щоб насолоджуватися ними, зберігати у пам’яті та знову переживати у майбутньому. Про це поговоримо далі.
ЯК ХЮҐНИЙ БЛОКНОТ ВПЛИВАЄ НА ВІДЧУТТЯ ЩАСТЯ
Симпатичний блокнот – невід’ємний атрибут хюґе-комплекту. Можна назвати його журналом хюґе. Перша вправа – записати туди всі найбільш хюґні миті, що їх ви пережили впродовж останнього місяця чи року. Це дозволить насолодитися ними знову і наповнить вас думками про речі, котрі приносять вам задоволення. Щодо другої вправи, поміркуйте про хюґе-досвід, який ви хотіли б здобути в майбутньому. План до виконання з хюґе – назвімо це так.
Психолог і нобелівський лауреат Деніел Канеман розповідає також про метод реконструкції дня, що заохочує людей переживати свій звичайний день, занотовуючи, наскільки вони задоволені, роздратовані чи засмучені під час різних видів діяльності. Він очолив групу науковців, які проводили такі дослідження, а в результаті виявили, що цей метод дозволяє людям краще усвідомити свої емоції та визначити, які фактори найбільше сприяють їхньому щастю.
ЩОДЕННИК ВДЯЧНОСТІ
Вдячність – це дуже потужна позитивна емоція, яка якнайкраще може вплинути на наше світовідчуття. Тому ведення щоденника вдячності – часта практика у філософії хюґе, а ще простий спосіб розвинути вдячність у своєму житті. Данці вміють планувати свої хюґні миті, а потім з вдячністю згадувати про них.
На думку Роберта А. Еммонса, професора психології та одного з провідних експертів із вдячності у світі, вдячні люди не лише щасливіші за невдячних, а й більше готові допомагати, легше пробачають та менше зациклюються на матеріальному. Люди, які вели щоденники вдячності в процесі його досліджень, відчували більше позитивних емоцій, як-от жвавість та ентузіазм, казали, що краще сплять і мали менше симптомів хвороб. Вони також частіше міркували над ситуаціями, в яких могли б бути корисними. А ще вдячні люди швидше відновлювалися після травм, страждань і меншою мірою були схильні до стресу.
ЛИСТИ
Данці знаходять справжню магію у листах і вважають, що написане слово існує набагато довше за вимовлене. Перечитування старих листів дуже хюґно розслабляє, дарує нагоду згадати і знову переживати важливі моменти. Лист від руки, звісно, є значно хюґнішим, аніж електронний. Але ви можете видрукувати щось з електронної пошти чи перенести його ручкою на папір.
Створити лист самому – це теж класно і дуже хюґно. Напишіть близьким вам людям, подякуйте за те, що вони є у вашому житті. А ще це може бути лист собі в майбутнє, щоб прочитати його через рік чи 10 років.
ФОТОАЛЬБОМИ
Світлини, котрі ви викладали в соцмережах, можна видрукувати і помістити у фотоальбом. Він допоможе вам зберігати щасливі спогади, створювати затишок у будинку та ділитися своїми радощами з іншими людьми. Альбом з друкованими фото значно хюґніше переглядати негожого вечора за чашкою чаю.
Як підсумок, маємо для вас маленький план хюґе-письма:
1. Виберіть хюґний блокнот та ручку. Нехай це буде щось якісне, красиве і приємне на дотик.
2. Почніть вести щоденник вдячності.
3. Перегляньте свої старі листи та фотоальбоми. Або ж створіть нові.
Хюґні оригінальні блокноти можна купити на нашому сайті найкращої канцелярії зі всього світу.
А ще зверніть увагу на стильні ручки для письма.