Нам часто задавали питання, що таке “bullet journal”, ми відправляли всіх на офіційний сайт, а згодом не витримали і переклали інструкцію на українську мову. Але питань стало тільки більше, бо і кількість зацікавлених зросла. Звісно, відповідь “Ви почніть, а потім все стане зрозуміло!” нікого не влаштовує. Ми хотіли писати свій how-to-use людською мовою, аж зустріли цю статтю і зрозуміли, що краще не напишеш – варто просто перекласти! 😉
В кінці грудня одна з моїх улюблених блогерок зазначила, що вона роздумує над тим, щоб розпочати використовувати щось, що зветься “bullet journal”. Як особа, що продуктивно вела нотатки, але наразі втратила цю звичку, я була дуже заінтригована. Я пройшла за її посиланням щоб дізнатися більше про саму концепцію, і моєю першою реакцією було “Стривай… що?” Пояснення сайту (та це відео) залишили мене абсолютно приголомшеною та переповненою тонною запитань. Наприклад, це список поточних завдань чи щоденник? Що в біса таке майбутні завдання? І що це за список справ такий, де не потрібно нічого викреслювати, а це, як ми знаємо, є найкращою частиною ведення списків справ?
Тож я продивилася деякі інші блоги про “bullet journal” і… залишилася в біса такою ж розгубленою, особливо тому, що ці прекрасні, вкрай деталізовані розвороти здавалися такими далекими від убогих сторінок, які показували у супровідному відео.
Але почувши, що багато моїх друзів також цікавляться цією системою і також нічого не можуть зрозуміти, я твердо вирішила розібратися що там до чого.
Отже, декілька днів потому я купила записник і влаштувалася із відкритим веб-сайтом та скрап папером, рішуче налаштована опанувати цю систему. І насправді, пройшло не так багато часу, доки мене осінило. Виявилось, що це досить легко робити, але надзвичайно складно пояснити іншим!
Я використовую свій bullet journal щоденно з початку січня і трошечки одержима.
Bullet journal підходить для:
- Людей, що дрейфують у мільйонах to do списків;
- Людей, які люблять занотовувати to do списки ручкою або олівцем;
- Людей, які захоплюються встановленням цілей та відстежуванням звичок;
- Людей, які люблять папір, ведення щоденника, скрапбукінг, красиві ручки і таке інше;
- Людей, які дууууже люблять планери;
- Людей, які хочуть дуже любити планери, або хочуть стати більш організованими;
- Людей, які б дуже хотіли вести записи/щоденник, але мають деякі труднощі з опануванням цієї звички.
Але! Жодна з цих вимог не є обов’язковою для того, щоб вам сподобався bullet journal.
Ось що Ви маєте знати перед тим, як розпочати:
1. Система bullet journal використовує багато дивакуватих слівців, що робить її важкою для розуміння. Ось що насправді ці терміни означають:
Bullet journal: метод ведення записів або щоденника, в основі якого лежить маркування списку спеціальними символами.
Index: зміст, який ви оновлюєте в процесі.
Daily log: фігня, яку Ви зробили або маєте зробити сьогодні (+ різні спостереження);
Monthly log: традиційний календар на місяць + фігня, яку Ви маєте зробити протягом місяця + фігня, яку Ви забули зробити в минулому місяці
Rapid logging: позначення, що допомагають вам зробити все це лайно
Future log: календар в форматі “рік на розвороті”, де ви можете занотувати події, цілі та довготермінову фігню, що маєте зробити.
2. Головна ідея, що лежить в основі bullet journal, це біглий запис коротких нотаток замість виписування довгих речень.
Офіційний сайт bullet journal називає це швидкими записами, що звучить набагато складніше, ніж воно є насправді. Це просто запис коротких нотаток стосовно будь-чого і маркування їх простими позначками, щоб було легше розділити їх по категоріях та відслідковувати.
3. Ви можете використовувати будь-який записник.
На офіційному сайті зазначено: “Дві основні речі, на які слід звернути увагу – це розмір і якість. Якщо записник надто великий – ви ніколи не будете носити його з собою. Якщо ж він занадто малий – це буде непрактично. Впевніться, що Ви придбали щось досить високої якості, щоб носити його з собою.”
Для свого першого bullet journal я придбала молескін в крапочку; крапочки роблять можливим його застосування для різних конфігурацій, що мені дуже подобається. Коли я завела свій другий bullet journal, я спробувала Leuchtturm1917 в крапочку; він зразу випускається з пронумеровагими сторінка і має готову сторінку для змісту. Я змінила його в якості мого другого bullet journal і дуже вподобала. (Наразі Leuchtturm1917 – є єдиною компанією, що випускає спеціальні блокноти для ведення bullet journal – ред.)
4. Це список справ, чи планер, чи щоденник?
Це було головне питання і мене дуже дратувало, коли люди казали мені, що це все в одному. Але це таки все в одному!
Мені подобається вести bullet journal, тому що це чудовий спосіб відстежувати мою щоденну активність та досвід, і разом з тим мої довготермінові цілі. Планери/to do списки зазвичай сфокусовані лише на тому, що Ви робитимете, щоденники на тому, що ви вже зробили цього дня. Але разом ці всі речі дають нам повну картину того, ким ми є. Перед тим, як я почала використовувати систему bullet journal, ідея того, що я буду мати і мій щоденник, і особисті to do списки, і робочі завдання в одному й тому ж місці, здавалася абсурдною. Але зараз я розумію і як це впорядкувати, і також чому є сенс робити саме так.
Я завжди дивуюся тому, як багато речей залишалися поза моїм щоденником – я зазвичай просто писала про хлопців, з якими розійшлася, і більш нічого. Я майже нічого не писала про своїх друзів, про кльові речі, що я читала, або просто про те, що робила кожен день. Bullet journal дозволяє занотовувати все, що відбувається у Вашому житті, і робить простим відстеження речей, що Ви хочете зробити в майбутньому.
5. Коли Ви занотовуєте свої швидкі записи, Ви будете використовувати кілька різних символів, щоб їх позначити.
Напишіть “х” біля завдання, щоб позначити, що воно виконане. (Я знаю, це не приносить такого задоволення, як викреслювання пункту, але це добре, бо об’єкт залишається кращим для візуального сприйняття, що дуже знадобиться, коли Ви захочете щось переглянути.)
Напишіть символ “менше” (<) біля завдання, щоб відмітити, що завдання заплановане, та символ “більше”, якщо завдання перенесене – тобто, якщо Ви не закінчили його сьогодні/цієї неділі/цього місяця, воно переноситься до списку іншого дня/тижня/місяця.
Використовуйте дефіс (-) для позначення думок, заміток або невеличких подій. Намалюйте коло (о), щоб виділити значні події.
Також пропонується мати ключ (і на початку, і в кінці щоденника), щоб відстежувати, що всі Ваші символи означають.
Якщо Вам не подобаються ці символи, ви можете експерементувати з будь-якими, які Вас влаштують.
6. Коли Ви ведете записи, головна ідея – це зробити їх дуже короткими, навіть якщо Ви маєте справу з чимось дуже значним і вражаючим.
Але Ви можете розшифрувати Ваші “швидкі” нотатки у повні речення на наступній сторінці так, як Ви б це зробили у звичайному щоденнику.
Суть bullet journal в тому, що як тільки Ви зрозуміли значення базових символів та прийомів, Ви можете використовувати їх як основу для запису і організації будь-яких завдань, думок, ідей – щоденних, щомісячних, стосовно дому, роботи, особистих, учбових тощо.
7. Кожна сторінка у Вашому bullet journal має бути пронумерована.
Ви можете пронумерувати вміст за один раз, але я не напружувалася – я просто нумерувала 10-20 сторінок за один підхід. (Блокноти Leuchtturm1917 мають заздалегідь пронумеровані сторінки – ред.)
8. Ваш bullet journal починатиметься зі змісту.
Це, в принципі, те саме, що і зміст в книжці, де Ви перераховуєте всі важливі теми і відповідні номера сторінок. Коли Ви тільки розпочнете вести bullet journal, їх, ймовірно, не буде багато – Ви будете повертатися до змісту і додавати теми і номера сторінок під час процесу. Я виділила собі дві сторінки для змісту, щоб перестрахуватися.
Вам непотрібно додавати все-все до змісту, але це хороше місце для запису важливих речей, на які в майбутньому Ви б хотіли мати зручне посилання. Мій зміст включає проекти”зроби сам”, роботу, друзів, музику, книжки та письменництво. Ваш зміст може бути таким деталізованим, як Ви хочете. Наприклад, Ви можете створити один розділ “Подорожі” і записувати туди всі номера сторінок, стосовно мандрівок, або ж Ви можете розбити тему на більш детальні розділи (як “Подорож в Техас” і “Подорож у Вермонт”).
9. Наступні чотири сторінки – це Ваш Future log, який просто є календарем на рік для запису значних подій. Назва “Future log” робить цей розділ більш пригнічуючим, ніж він є насправді. Це чортів календар!
Цей календар призначений для таких подій, як дні народження, подорожі, або навіть для цілей, до розгляду яких Ви хочете повернутися пізніше в цьому році. Знову ж таки, Вам не потрібно просто зараз детально його заповнювати; Вам просто потрібно створити сторінки для нього, а потім Ви будете доповнювати його за потребою.
(ви продовжуєте використовувати символи, описані вище щоб позначати все, що Ви записуєте на цих сторінках.)
10. Після цього Ви можете створити сторінки для будь-яких тем, що Ви плануєте відслідковувати на протязі певного часу.
І якщо Ви вирішили, що хочете створити одну з цих сторінок (чи, пробачте, модуль) згодом, Ви просто робите це в будь-якому місці Вашого записника. Просто додайте номер сторінки до змісту і Ви легко знайдете їх пізніше.
11. Далі, багато користувачів bullet journal мають щонайменше дві сторінки, присвячених загальному баченню кожного місяця: сторінка з календарем на місяць і сторінка із завданнями на місяць.
Є маса кльових прикладів оформлення цих сторінок, але найпростіший спосіб зробити календар на місяць – це просто написати дати у стовпчик на лівому боці сторінки. Потім Ви можете вписати значні події – подорожі, дні народження, важливі зустрічі тощо. Якщо Ви використовуєте це, щоб замінити Google календар, можливо Ви захочете оформити ці сторінки більш схоже на звичний календар.
Завдання на місяць – це список суттєвих цілей та подій, за які Ви хочете взятися в поточному місяці, таких речей, як “записатися до окуліста” і “купити ящик для шкарпеток”. Такі речі не мають визначеної дати виконання. Знову ж таки, коли складаєте список цих речей, використовуєте символи… тобто крапку, х, коло тощо. (Це та частина, де “перехідні” та “списочні” символи дійсно знадобляться!)
12. Якщо Ви хочете мати інші сторінки з календарем на місяць, Ви можете це зробити. Наприклад, Ви можете захотіти відслідковувати свої тренування, або час, витрачений на хоббі кожного місяця. Тож Ви можете використовувати той самий формат для спеціальних сторінок.
13. Або ж Ви можете відслідковувати всі їх в одному календарі:
(Чесно кажучи, це момент, коли обличчя у всіх розквітають, тому що ця сторінка дуже крута!)
Коли розпочинаєте вести свій bullet journal, Вам потрібно зробити тільки сторінки на місяць. Ви створите сторінки на наступний місяць перед його початком або у перший день. І коли Ви будете це робити, то перечитаєте завдання минулого місяця і перенесете всі незакінчені завдання.
Як тільки Ваші сторінки на місяць зроблені, Ви можете починати використовувати bullet journal для Ваших щоденних завдань, нотаток та іншого.
14. Незважаючи, що це до біса довге пояснення, bullet journal це не та річ, що займає багато часу (допоки Ви цього не захочете).
Я вже бачу, як Ви потягнулися писати мені в коментарях “Та ніхто не має на це часу!”, і хочу зупинити Вас просто зараз.
Попередня підготовка займає менше, ніж годину, і я витрачаю близько години, щоб заповнити новий розворот кожного місяця. Крім цього, я маю звичку записувати думки 10-20 хвилин щовечора, це гарний спосіб відключитися і розвіятися перед сном. Це одна з тих речей, починаючи виконувати яку робиш більше, ніж очікував. Але час, який Ви будете витрачати для цього, залежить лише від Вас.
15. Деякі люди вкладають багато зусиль, щоб зробити їх bullet journal красивим та оригінальним … що і Ви можете зробити, але це зовсім не обов’язково.
Багато фанатів bullet journal витрачають багато часу, щоб їх сторінки виглядали шикарно. Якщо Ви в пошуках креативного способу провести час або хоббі і вже маєте творчі нахили, це дійсно того варте. Але такий підхід не вимагається.
Так як в мене гарний почерк і є деякий досвід в каліграфіі, я знаю, що як тільки я стану відноситися до розворотів та кольорових позначень занадто фанатично, я почну все з меншим завзяттям їх робити. Після того, як я користувалася bullet journal на протязі місяця і впевнилася, що це вже стало звичкою, яка прижилася, я відчула, що можу собі дозволити додати трохи кольору. Потім через пару місяців я почала робити більш наповнені тижневі розвороти. Але це абсолютно, абсолютно нормально підходити до цього більш стримано.
16. Не надавайте цьому занадто великого значення.
Хоча я і вважаю, що продумати перші декілька сторінок перед початком досить корисно, зовсім не обов’язково планувати розвороти на весь рік у перший день. Не лише тому, що Вам доведеться вести багаточисленні записи, але й тому, що в процесі Ви почнете розуміти, що Вам потрібно, а що ні. Один в найбільших уроків, які я засвоїла ведучи bullet journal, це те, що помилки будуть (написані ручкою!!!) і потрібно з цим змиритися. Краще бути не дуже на цьому повернутим і просто почати писати!
Залиште відповідь
Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.